Ninja Scroll (2003)
Jack Fletcher
Scott Menville
Jack Fletcher

Wejście ninja

Jako niepoprawny fan anime zmęczony już sporadycznymi premierami tego rodzaju produkcji w naszym kraju z radością przyjąłem wiadomość o wejściu na nasz rynek niemieckiej firmy Anime Virtual specjalizującej się w dystrybucji wydań DVD z japońską animacją. Wśród pierwszych tytułów wprowadzonych na rynek znalazł się serial "Ninja Scroll" - kontynuacja głośnej pełnometrażowej produkcji japońskiego mistrza anime Yoshiaki Kawajiri. Zrealizowany w 1995 roku film kinowy uważany jest za jedną z najlepszych produkcji w historii gatunku. Opowieść o samotnym wojowniku ninja o imieniu Jubei przemierzającym feudalną Japonię i toczącego walki z demonami cieszyła się tak ogromną popularnością, że w 2002 roku Larry Kasanoff - producent filmu "Mortal Kombat" - kupił prawa do realizacji aktorskiej wersji obrazu. Nic więc dziwnego, że z czasem podjęto decyzję o nakręceniu serialu opowiadającego o dalszych przygodach Jubeia Kibagami. Premiera cyklu odbyła się w 2003 roku i mimo utyskiwań niektórych krytyków i fanów twierdzących, że nie dorównuje kinowemu oryginałowi, również cieszyła się popularnością. Składający się z trzynastu półgodzinnych odcinków "Ninja Scroll: Serial" opowiada historię Jubeia, który przypadkowo wplątuje się walkę dwóch klanów demonów pragnących zdobyć tajemniczy Kamień Smoka jak również porwać mogącą zbudzić jego moc Księżniczkę Światła. Na pierwszej płycie znajdziemy cztery pierwsze odcinki serialu, które choć mogą poszczycić się świetnymi scenami akcji to nie mogą się pochwalić - jak na razie - solidnym scenariuszem. Fabuła każdego odcinka sprowadza się do krwawych walk Jubeia z demonami, z których każdy ma inne, unikalne możliwości. Odnalezienie ich słabości - podobnie jak w filmie kinowym - stanowić będzie o zwycięstwach dzielnego wojownika. I choć serial ogląda się nieźle, to muszę przyznać, że przy czwartym odcinku jego schematyczność zaczęła już mnie drażnić. Mam jednak nadzieję, że kolejne odcinki okażą się dużo ciekawsze pod względem fabularnym. Wraz z płytą DVD otrzymamy kilkudziesięciostronicową książeczkę z wprowadzeniem do całej historii, charakterystyką głównych bohaterów oraz klanów, informacje o twórcach i wojownikach ninja a także streszczenie wszystkich 13 odcinków serialu. Sam film obejrzeć możemy z dźwiękiem w formacie DD 2.0 (japońska wersja językowa) i polskimi napisami. Na płycie dostępny jest również francuski dubbing zapisany w formacie DD 5.1. Na krążku znajdziemy również zwiastuny promujące inne filmy z oferty Anime Virtual. Warto w tym celu uruchomić wersję francuską bowiem w tamtejszym tych trailerów jest więcej niż w wersji polskiej, czy niemieckiej Niestety, w polskim tłumaczeniu nie udało się wydawcy uniknąć kilku błędów. W kilku miejscach w imieniu Jubei zamiast "u" pojawia się prostokąt, a sam bohater używa w pewnym momencie niezbyt fortunnego sformułowania "mój miecz ma wszędosiężny zasięg". Poza kilkoma wpadkami w polskim tłumaczeniu wydaniu DVD pierwszych czterech odcinków "Ninja Scroll: Serial" nie można nic zarzucić. Potężna dawka brutalnej akcji podana z solidnym obrazem i dźwiękiem nie powinna rozczarować fanów anime.